Degustace Kalifornie

Degustace Kalifornie

Vážení přátelé a milovníci vína,

rádi bychom Vás pozvali na degustaci kalifornských vín. Kalifornie, a především Napa Valley už dávno nepředstavuje přísun levných líbivých vín, ale stává se zdrojem špičkových vín s obrovským potenciálem pro zrání.

V rámci degustace si představíme dvě vinařství, tím prvním je Spottswoode Winery. Vinařství založené v roce 1982, které hospodaří na cca 17 hektarech v proslulém Napa Valley v Santa Helena AVA. Tento statek byl však založen již v roce 1882 německým emigrantem Georgem Schonewaldem, který se věnoval především hotelovému bussinesu. V roce 1908 nový majitel George Allen přejmenoval usedlost na Lyndenhurst, což je dnes také jedna ze single vineyard tohoto vinařství. V roce 1910 pak usedlost koupila Susan Spotts a přejmenovala ji na Spottswoode, jejíž název nese dodnes. Největšího rozmachu a věhlasu dosáhlo toto vinařství po roce 1972, kdy panství koupil Jack a Mary Novak – především pak díky Mary dosáhla jejich vína nejen kvalitativního posunu, ale také věhlasu a známosti. V roce 1982, prvním roce „nového“ vinařství vyrobili prvních 1200 kartonů vína ze 100% odrůdy Cabernet Sauvignon.

Tím druhým pak Dominus Estate. Producent vína se sídlem v údolí Napa, který vyrábí jedno z nejlepších tzv. "kultovních" Cabernetů. Majitel, Christian Moueix, který toto vinařství spoluvlastní již od roku 1982, se tak, díky doporučení Roberta Mondaviho, vedle věhlasného Chateau Petrus z Pomerolu tehdy začal věnovat i novosvětským vínům. Panství je založeno na vinici Napanook, která je pozoruhodná tím, že je vůbec jedním z prvních míst osázených hrozny v oblasti Napa Valley. Specializují se na odrůdy tolik typické pro Bordeaux v čele s odrůdou Cabernet Sauvignon.

Vlajkové Cabernety obou vinařství pak pravidelně získávají nejvyšší hodnocení světových kritiků, velmi často i nejvyšších 100 b. Pojďte se tedy společně s námi alespoň na chvilku přenést do slunné Kalifornie a Napa Valley a přesvědčit se o kvalitě místních vín.

Cena vstupenky je 1990 Kč (v degustaci bude 6 vzorků)

Kdy: 23. listopadu 2022 od 18:30
Kde: Monarch, Na Perštýně 15, Praha
Počet míst omezen – rezervace na lenka.bergerova@1er.cz

SEZNAM VÍN V OCHUTNÁVCE

Spottswoode Sauvignon Blanc 2019
Dominus Othello 2016
Spottswoode Lyndenhurst 2018
Dominus Napanook 2012
Spottswoode Cabernet Sauvignon 2014 (WA - 98+b.)
Dominus Dominus 2007 (WA - 99b.)